| Features | Hook Type, 1,2,3 Sheaves |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Line Construction |
| Rated Load | 20KN |
| Weight | Light |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
|---|---|
| Width Of Sheaves | 75mm |
| Out Diameter | 508mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 20-60KN |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Middle | Cast Steel Sheave |
| Sheave | 5 |
| Size | 508*100mm |
| Rated Load | 60KN |
| Name | Aluminum Conductor Pulley |
|---|---|
| Material | Steel Wheel,nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Max Suitable Conductor | LGJ630 |
|---|---|
| Sheave Size | 822X710X110mm |
| Material | Nylon, Steel Frame |
| Rated Load | 60KN |
| Weight | 118kg |
| Application | Transmission Line Work |
|---|---|
| Name | Single Wheel Block |
| Frame | Galvanized Steel Frame |
| Hook Type | Hook Plate |
| Warranty | At Least One Year |
| Name | Conductor Block |
|---|---|
| Item | 10264 |
| Usage | In Site |
| Sheave Material | Nylon |
| Capacity | 20KN |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Diameter Of Wheels | 660 |
| Number | 1,3,5,7 |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Power Transmission |
| Material | MC Wheel |
|---|---|
| Name | Stringing Block Pulley |
| Size | 822X110mm |
| Application | Transmission Line |
| Load Capacity | 20-190kn |
| Number | 1,3,5 |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon |
| Item | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Suitable Conductor | ACSR720 |