| Description | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Dia | Max 30mm |
| Capacity | 20KN-60KN |
| Material | Nylon And Steel |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 1040X125MM |
| Diameter | 660mm |
|---|---|
| Model | SHDN |
| Name | Stringing Pulley |
| Rated Load | 20-60KN |
| Material | MC Nylon |
| Material | MC Nylon Sheaves |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Blocks |
| Performance | Construction Works |
| Package | Wooden Packing, Steel Frame |
| Applicable Conductor Diameter | LGJ400 |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120*30-400*80mm |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 60-120KN |
| Outside Diameter | 822mm |
| Max Conductor Diameter | LGJ630 |
| Usage | Transmission Line |
| Structure | Middle Steel Wheel,Others Nylon |
|---|---|
| Type | Overhead Cable Stringing Blocks |
| Outdiameter | 508x100mm Or 508x75mm |
| Material Of Sheaves | Nylon,Steel Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 60KN |
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With Rubber Lined |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Stringing Blocks |
| Sample | Available |
| Product Name | Hoisting Block |
|---|---|
| Application | Construction Works |
| Material | Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Rated Load | 10-100KN |
| Max Rope Diameter | Dia 5.7-18.5 |
| Type | Three Wheel |
|---|---|
| Material | Aluminum Wheel With Neoprene Lined |
| Name | Stringing Blocks With Neoprene Lined |
| Usage | Cable Transmission Line |
| Feature | Nylon Or Aluminum Rubber |