| Name | Conductor Block Pulley |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheaves And Aluminum Sheaves |
| Use | For Power Trasmission Line |
| Sheave Numbers | 1,3,5,7 |
| Item | Stringing Blocks |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheave Material | MC Nylon |
| Frame | Steel Tube |
| Rated Load | 20KN-100KN |
| Apply | Constructure Site |
| Remark | Nylon Sheave |
|---|---|
| Color | Silver |
| Hook Type | Hook Plate |
| Sheaves Size | 660*560*100mm, 660*560*110mm |
| Max Conductor | LGJ1250 |
| Outline Size | 760x120x480mm |
|---|---|
| Applicable Industry | Construction Works |
| Bend Radius | R570 |
| Remark | Nylon Sheave |
| Rate Load | 5kn-150kn |
| Sheave Diameter | 200mm |
|---|---|
| Applicable Industry | Construction Works |
| Remark | Nylon Sheave |
| Outline Size | 760x120x480mm |
| Sheaves Size | 660*560*100mm, 660*560*110mm |
| Material | Nylon Or Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Blocks |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | Stringing Pulley Block |
| Rated Load | 60 KN |
| Feature | Cast Sheave Middle |
|---|---|
| Model | SHDN660 |
| Material | Nylon Sheave, Or Aluminum |
| Sheave | 1,3,5 |
| Size | 508*100mm,660*100mm |
| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Application | Stringing,cable Construction |
| Sheave | 1 |
| Size | 508*100mm,408*100mm |
| Rated Load | 40KN |
| Outer Diameter Of Sheave | 508mm |
|---|---|
| Inner Diameter Of Sheave | 408mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
| Width Of Sheaves | 75mm Or 100mm |
| Name | Hold Down Wire Block |
|---|---|
| Item No. | 10241-10244C |
| Applicable Conductor | LGJ120-LGJ720 |
| Rated Load | 10-40KN |
| Weight | 13-55KG |