| Material | Insulated Hoisting Tackle |
|---|---|
| Type | Tranmission Line |
| Rated Load | 10-50KN |
| Application | Hoist Lifting Block |
| Weight | 1.8-7.3kg |
| Name | Hoisting Block |
|---|---|
| Material | Steel Iron |
| Number Of Sheave | 1,2,3 |
| Apply | Stringing Tools Transmission Line |
| Load Rated | 2T,5T Or Others |
| Application | Construction Works |
|---|---|
| Type | Hoist Tackles, Hoist Block |
| Material | Casting Steel |
| Product Name | Casting Steel Sheave Lifting Pulley Blocks Steel Hoisting Block |
| Sheaves | 1-4 |
| Capacity | 1200LBS |
|---|---|
| Application | Electrical Tower To Lifting |
| Power Source | Manual Power |
| Gear Ratio | 4.2:1 |
| Gross Weight | 4.5kg |
| Name | 350kg Load Rating 240mm Extension Jockey Wheel |
|---|---|
| Wheel Size | 6“/8' /10'' Wheel |
| Lifting | 240mm Lifting |
| Loading Capacity | 350kg Capacity |
| Type Of Wind | Top Wind |
| Applicable Industrial | Construction Works |
|---|---|
| Type | Opening Hoisting Block, Open,close,hook And Ring Type |
| Material | Aluminum, Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Product Name | Hoisting Block |
| Capacity | 30-100KN |
| Capacity | 800lbs(360kg) |
|---|---|
| Material | Body / Steel A3; |
| Application | As Trailer Winch,Lifting,Crane |
| Surface Treatment | Dacromet,Zinc Plated Or Power Coated |
| Product Name | Trailer Boat Winch,hand Winch |
| Capacity | 2600LBS |
|---|---|
| Power Source | Hand |
| Application | Boat Trailer Or Lifting |
| Product Name | 1800 Lb Marine Hand Winch |
| Hand Length (mm) | 320 |
| Capacity | 680KG |
|---|---|
| Power Source | Hand |
| Application | Farm,Lifting,Greenhouse,etc |
| Gear Ratio | 31:1 |
| Material | Steel A3 |
| Type | Conductor Lifter |
|---|---|
| Application | Lifting Wire |
| Conductor Material | Steel And Rubber |
| Conductor Type | Electrical Wire |
| Insulation Material | Rubber |