| Material | MC Nylon Sheaves & Steel |
|---|---|
| Name | 660X100 Mm Conductor Stringing Blocks |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Model | SHD660,SHS660,SHW660,SHDN660,ETC |
| Weight | 30-110kg |
| Name | Nylon Roller Wheel For Pulley Block |
|---|---|
| Size | Customize |
| Material | USA Imported Raw Material |
| Usage | Stringing Conductor |
| Bearing | Standard |
| Wheel Size | 200*60mm |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Name | Single Sheave Cable Hanging Pulley |
| Rated Load | 15KN |
| Funciton | Protect Cable |
| Product Name | Cable Pulling Roller Straight Type |
|---|---|
| Material | Nylon Rolls Or Aluminum Rolls |
| Application | Construction Site |
| Rated Load | 5KN |
| Usage | Ground Cable Roller |
| Name | Stringing Roller |
|---|---|
| Feature | Light |
| Load | 50kn |
| Weight | 2.7-12.5kg |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Material | Five Sheaves Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 660 Series |
| Material | Nylon Or Aluminum Sheave |
|---|---|
| Application | Stringing Conductor |
| Rated Load | 50KN |
| Conductor | LGJ240-400 |
| Weight | 8kg |
| Outer Diameter Of Sheave | 508mm |
|---|---|
| Inner Diameter Of Sheave | 408mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
| Width Of Sheaves | 75mm Or 100mm |
| Item | Wire Rope Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Material |
| Application | Overhead Line |
| Sheave | 1,3,5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120*30-400*80mm |