| Usage | Ground Cable Pulling |
|---|---|
| Name | Hold On Cable Roller |
| Model | DR1 |
| Length | 1m |
| Weight | 14kg |
| Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Name | Cable Pulling Roller |
| Range | 150mm |
| Structure | Steel Frame Supportor |
| Weight | 3.3-8.5kg |
| Material | Nylon Or Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Blocks |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | Stringing Pulley Block |
| Rated Load | 60 KN |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 508x75MM |
| Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Model | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
| Model | 10211 And 10212 |
|---|---|
| Type | Double Sheave Conductor Stringing Block |
| Application | Transmission Line Stringing Blocks |
| Applicable Conductor | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25kn |
| Description | Overhead Cable Stringing Blocks |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Capacity | 40KN,60KN |
| Product Name | Hoisting Block |
|---|---|
| Application | Construction Works |
| Material | Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Rated Load | 10-100KN |
| Max Rope Diameter | Dia 5.7-18.5 |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Weight | Max 70kgs |
| Rated Load | 60KN |
| Applicable | LGJ400 |
| Material | MC Nylon |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7, |
| Item | Stringing Blocks |
| Application | Transmission Line |
| Suitable Conductor | ACSR720 |