| Used | Large Diameter Block |
|---|---|
| Size | Customized |
| Rated Load | 60KN |
| Material | MC Wheel |
| Item | Nylon Wheels For Stringing Block |
| Feature | Flame-Retardant, Anti-Static |
|---|---|
| Surface Treatment | Oxygenation |
| Rated Load | 10kn |
| Fluctuating Stroke (mm) | 65 |
| Specification | Nylon Or Aluminum |
| Name | Skyward Corner Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | 10281 And 10282 |
| Usage | Fixed On The Pole Arm For Conductor Pulling |
| Sample | Available |
| Sheave Material | Nylon And Aluminum |
| Max Suitable Conductor | LGJ630 |
|---|---|
| Sheave Size | 822X710X110mm |
| Material | Nylon, Steel Frame |
| Rated Load | 60KN |
| Weight | 118kg |
| Name | Conductor Block |
|---|---|
| Item | 10264 |
| Usage | In Site |
| Sheave Material | Nylon |
| Capacity | 20KN |
| Function | Stringing Conductor |
|---|---|
| Material | Aluminum Or Nylon |
| Rated Load | 10KN |
| Feature | Transmission Line |
| Type | Pulley Block |
| Sheave | Aluminum Alloy And Nylon |
|---|---|
| Type | Skyward And Hook |
| Max | 2T |
| Model Name | Stringing Blocks |
| Apply | Overhead Line |
| Sheave Material | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Model | SHCN-2 |
| Rated Load | 20KN |
| Width Size | 120X60mm |
| Weight | 2.5kg |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Wheels | Aluminum Or Nylon With Rubber |
| Application | Power Transmission |
| Usage | Constuction Works |
| Sizes | Customized |
| Name | SHDN Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | Stringing Block |
| Load Capacity | 40KN,60KN Or Customized |
| Sheaves | 1,3,5,7,9 |
| Usage | For Conductors |