| Name | Conductor Block Pulley |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheaves And Aluminum Sheaves |
| Use | For Power Trasmission Line |
| Sheave Numbers | 1,3,5,7 |
| Item | Stringing Blocks |
| Item | Stringing Blocks |
|---|---|
| Sheave Size | 1040*900*125mm |
| Material | Nylon,Aluminum |
| Rated Load | 50-200KN |
| Model | SHDN1040,SHSQN1040,SHWQN1040 |
| Sizes | 660mm Diameter |
|---|---|
| Model | SHDN660 |
| Sheaves | 1,3 Or 5 |
| Rated Load | 20-60KN |
| Material | MC Nylon |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120X35MM |
| Material | Nylon And Steel |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 1040X125MM |
| Name | Aluminum Conductor Pulley |
|---|---|
| Material | Steel Wheel,nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Item | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Application | Transmission Line |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Capacity | 6-12T |
| Diameter | 822mm |
| Max | LGJ630 |
| Application | Transmission Line |
| Material | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Block |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Wheel Stringing Blocks |
| Material | Nylon Or Aluminum Sheave |
|---|---|
| Item | 10261-10274 |
| Usage | Transmission Line Skyward Stringing Blocks |
| Type | Conductor Stringing Block |
| Sheave Size | 80*50mm,160*40mm,120*58mm |