| Material | MC Wheel |
|---|---|
| Name | Stringing Block Pulley |
| Size | 822X110mm |
| Application | Transmission Line |
| Load Capacity | 20-190kn |
| Name | Corner Ground Roller(Tri-Sheave) |
|---|---|
| Item No. | 21223-21224A |
| Model | SHL3-SHL4N |
| Rated Load | 10KN |
| Weight | 9-25KG |
| Name | Hold Down Wire Block |
|---|---|
| Item No. | 10241-10244C |
| Applicable Conductor | LGJ120-LGJ720 |
| Rated Load | 10-40KN |
| Weight | 13-55KG |
| Name | Hoisting Tackle Both Side Opening With Dual-Sheave |
|---|---|
| Item No. | 11281-11284 |
| Model | QHS2-3 |
| Rated Load | 30-100KN |
| Rope Diameter | <11-<18.5mm |
| Name | Grounding Roller Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10301-10318 |
| Model | SHDN508D |
| Sheave | 1/3/5 |
| Packaging Details | Plywood Case |
| Name | High Speed Turning Block |
|---|---|
| Item No. | 12141-12143 |
| Model | THZ1-5-THZ1-30 |
| Rated Load | 50-300KN |
| Sheave Diameter | 308-916 |
| Application | Three Sheaves Stringing Blocks |
|---|---|
| Rated Load | 5KN |
| Material | Nylon Sheaves |
| Name | Cable Guide Roller |
| Weight | 2.8kg |
| Name | Bundled Condutor Stringing Blocks |
|---|---|
| Load | 60KN |
| Sheave | 1,3,5,7,9 |
| Application | Power Construction |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | Transmission Line Stringing Blocks |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Usage | Construction Works |
| Size | 660X110MM Or 660X100MM |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | 508X75mm |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Application | For Transmission Line |
| Usage | High Voltage |