| Material | Nylon Or Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120X30MM |
| Rated Load | 5KN |
| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Application | Stringing,cable Construction |
| Sheave | 1 |
| Size | 508*100mm,408*100mm |
| Rated Load | 40KN |
| Product Name | Bundled Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Diameter | 508,660,822 |
| Material | MC Nylon |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Application | Transmission Line |
| Diameter | 660mm |
|---|---|
| Model | SHDN |
| Name | Stringing Pulley |
| Rated Load | 20-60KN |
| Material | MC Nylon |
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With Rubber Lined |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Stringing Blocks |
| Sample | Available |
| Name | Hang Conductor Pulley Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | Stringing Block |
| Material | Nylon,Aluminum |
| Item | 12181,12182 |
| Sheave | Aluminum Or Nylon |
| Type | Swerve Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Item | 10231-10222 |
| Usage | Conductor Pulling |
| Sheave Material | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5-20kn |
| Type | Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHCN80X50A,SHCN120X58A |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5kn And 20kn |
| Application | Stringing Block For Pilot |
|---|---|
| Diameter Of Sheaves | Dia 508,660,750,822,916mm |
| Material | Aluminum And Nylon |
| Name | Helicopter Stringing Block |
| Rated Load | 10KN |
| Type | Clevis Or Hook |
|---|---|
| Wheel Material | Nylon |
| Sheave Size | 120*30 |
| Usage | Overhead Line Stringing Blocks |
| Weight | 2.1KG |