| Selling Units | Single Item |
|---|---|
| Single Package Size | 50X30X20 Cm |
| Single Gross Weight | 4kg |
| Tube Diameter | 80mm |
| Packaging Details | Wooden box |
| Item No. | 20123-20124 |
|---|---|
| Model | SH2-OPGW1 |
| Rated Load | 2KN |
| Weight | 2.2-2.4KG |
| Warranty | 1 Year |
| Name | MC Nylon Wheel |
|---|---|
| Usage | For Stringing Blocks |
| Material | MC Nylon |
| Bearing | Ball Or Pin |
| Size | Customized |
| Product Name | Pulley Wheels For Stringing Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Diameter | 508mm |
| Width | 75 Or 100mm |
| Usage | For Stringing Block |
| Model | 660 MM Stringing Block |
|---|---|
| Sheave | 1,3,5,7 |
| Rated Load | 60KN |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Weight | 150kg |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Diameter Of Wheels | 660 |
| Number | 1,3,5,7 |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Power Transmission |
| Name | 750MM STRINGING BLOCKS |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Block | Transmission Line Stringing Block |
| Usage | Construction Works |
| Capacity | 20KN-150KN |
| Name | Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Nylon Sheave Or Steel Sheave |
| Type | Single Sheave Stringing Block |
| Size | Customized |
| Packaging Details | Exported Cartons |
| Name | SHDN Stringing Block |
|---|---|
| Size | 750X110mm |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Aluminum , Nylon Sheaves |
| Name | Hold Down Stringing Block |
| Size | LGJ120-LGJ720 |
| Usage | Stringing Blocks |