| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Type | Hook Type |
| Usage | Transmission Line |
| Name | Pulley Block |
| Apply | Stringing Conductor |
| Name | Single Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | 10261-10274 |
| Usage | Transmission Line Skyward Stringing Blocks |
| Type | Conductor Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Applicable Industrial | Construction Works |
|---|---|
| Type | Opening Hoisting Block, Open,close,hook And Ring Type |
| Material | Aluminum, Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Product Name | Hoisting Block |
| Capacity | 30-100KN |
| Application | Construction Works |
|---|---|
| Material | Aluminum And Nylon |
| Name | Grounding Stringing Block |
| Applicable Conductor | Conductor Or Steel Wire Rope Dia 6-28 |
| Bottom Diameter | Dia 60-75 |
| Name | Cable Laying Tools Orifice Type Cable Protection Roller Cable Pulley |
|---|---|
| Application | Cable Protection |
| Weight | 6.7kg |
| Wheel | Nylon |
| Type | Bellmouth Roller |
| Materials | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Stringing Blocks |
| Apply | Constructure Works |
| Use | Pulling Conductor |
| Weight | 25kg |
| Material | Nylon Roller Or Aluminum Roller |
|---|---|
| Rated Load | 20KN |
| Max Cable Diameter | 180mm Or Customized |
| Carrier Roller Dia | 60mm |
| Number Of Carrier Roller | 4-8 |
| Name | Guide Bellmouth Lockable Multiple Roller |
|---|---|
| Type | Cable Pulling Roller |
| Wheel Material | Aluminum Or Nylon |
| Usage | Cable Pulling |
| Warranty | One Year |
| Product Name | Cable Pulling Rollers |
|---|---|
| Type | Belt Type Stringing Blocks |
| Application | Transmission Line |
| Material | Iron With Zinc Plated |
| Tube Diameter | 80-150mm |
| Item | 17261 |
|---|---|
| Diameter Of Sheave | 55mm |
| Material Of Sheaves | Aluminum Or Nylon |
| Conductor Diameter Passing | 25mm |
| Rated Load | 1KN |