| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheaves |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*100mm Stringing Blocks |
| Rated Load | 40KN |
| Outline Size | 760x120x480mm |
|---|---|
| Applicable Industry | Construction Works |
| Bend Radius | R570 |
| Remark | Nylon Sheave |
| Rate Load | 5kn-150kn |
| Name | Three Sheaves Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10226 |
| Model | SH80S |
| Rated Load | 5KN |
| Weight | 2.8KG |
| Material | Nylon Sheave And Aluminum Sheave |
|---|---|
| Type | Double Sheave Conductor Stringing Block |
| Application | Transmission Line Stringing Blocks |
| Applicable Conductor | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25kn |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Material | High Strength Nylon, Lined With Neoprene |
| Diameter | 308,508,660,822,916mm |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Conductor Diameter | Up To 30 Mm |
| Material | Nylon |
| Application | Power Transmission |
| Usage | Construction Works |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 60-120KN |
| Outside Diameter | 822mm |
| Max Conductor Diameter | LGJ630 |
| Usage | Transmission Line |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Middle | Cast Steel Sheave |
| Sheave | 5 |
| Size | 508*100mm |
| Rated Load | 60KN |
| Number | 1,3,5 |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon |
| Item | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Suitable Conductor | ACSR720 |
| Name | Corner Ground Roller Tri-sheave |
|---|---|
| Item No. | 21223-21224A |
| Model | SHL3-SHL4N |
| Diameter | 120-200mm |
| Rated Load | 10KN |