| Model | 10211 And 10212 |
|---|---|
| Type | Double Sheave Conductor Stringing Block |
| Application | Transmission Line Stringing Blocks |
| Applicable Conductor | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25kn |
| Product Name | Bundled Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Diameter | 508,660,822 |
| Material | MC Nylon |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Application | Transmission Line |
| Name | 750MM STRINGING BLOCKS |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Block | Transmission Line Stringing Block |
| Usage | Construction Works |
| Capacity | 20KN-150KN |
| Used | Large Diameter Block |
|---|---|
| Size | Customized |
| Rated Load | 60KN |
| Material | MC Wheel |
| Item | Nylon Wheels For Stringing Block |
| Model | 660mm |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7,9 |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Telecom Site Construction |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Steel And Nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Trade Term | FOB,CFR,CIF |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Material | Nylon Wheels |
| Application | Transmission Line |
| Type | Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHCN80X50A,SHCN120X58A |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5kn And 20kn |
| Material | Nylon Or Aluminum Sheave |
|---|---|
| Application | Stringing Conductor |
| Rated Load | 50KN |
| Conductor | LGJ240-400 |
| Weight | 8kg |
| Item No. | 10226 |
|---|---|
| Model | SH80S |
| Rated Load | 5KN |
| Weight | 2.8KG |
| Warranty | 1 Year |