| Size | 408*80mm Stringing Block |
|---|---|
| Product Name | Triple Pulley Block |
| Width | 80mm Or Customize |
| Capacity | 40KN |
| Warranty | One Year |
| Materials | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Stringing Blocks |
| Apply | Constructure Works |
| Use | Pulling Conductor |
| Weight | 25kg |
| Description | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Dia | Max 30mm |
| Capacity | 20KN-60KN |
| Structure | Middle Steel Wheel,Others Nylon |
|---|---|
| Type | Overhead Cable Stringing Blocks |
| Outdiameter | 508x100mm Or 508x75mm |
| Material Of Sheaves | Nylon,Steel Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 60KN |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
|---|---|
| Width Of Sheaves | 75mm |
| Out Diameter | 508mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 20-60KN |
| Material | MC Wheel |
|---|---|
| Name | Stringing Block Pulley |
| Size | 822X110mm |
| Application | Transmission Line |
| Load Capacity | 20-190kn |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Material | High Strength Nylon, Lined With Neoprene |
| Diameter | 308,508,660,822,916mm |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Outer Diameter Of Sheave | 508mm |
|---|---|
| Inner Diameter Of Sheave | 408mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
| Width Of Sheaves | 75mm Or 100mm |
| Name | Three Sheaves Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10266 |
| Rated Load | 5KN |
| Weight | 2.8KG |
| Warranty | 1 Year |
| Application | Three Sheaves Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Name | 3 Bundled Blocks |
| Load | 5kn,10kn |
| Usage | Line Construction |