| Material | Nylon |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Application | Transmission Line Construction |
| Wheel Number | 1,3,5,7,9 |
| Usage | Transmission Line |
| Material | MC Wheel |
|---|---|
| Name | Stringing Block Pulley |
| Size | 822X110mm |
| Application | Transmission Line |
| Load Capacity | 20-190kn |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Wheels | Aluminum Or Nylon With Rubber |
| Application | Power Transmission |
| Usage | Constuction Works |
| Sizes | Customized |
| Name | Optical Cable Wire Gripper |
|---|---|
| Item No. | 20101-20104 |
| Diameter | 8-20mm |
| Rated Load | 16-25KN |
| Weight | 3.8-5.6KG |
| Model | 508X75mm Conductor Block |
|---|---|
| Name | Single Stringing Blocks |
| Width | 75mm Or 100mm |
| Diameter | Up To 25mm |
| Application | Transmission Line |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Outer Diameter | 508mm |
| Inner Diameter | 408mm |
| Width Of Wheels | 75mm Or 100mm |
| Usage | Transmission Line |
| Name | Stringing Cable Rollers |
|---|---|
| Applicable Cable Diameter | Less Than 150mm,160mm And 200mm |
| Rated Load | 0.5T |
| Carrier Structure | Casting Aluminum,Steel Plate,Steel Pipe |
| Weight | 3.3-8.5kg |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Material | High Strength Nylon, Lined With Neoprene |
| Diameter | 308,508,660,822,916mm |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Name | 508 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10101-10108 |
| Model | SHD508 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 20-60KN |
| Name | 660 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10121-10128 |
| Model | SHD660 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 20-60KN |