| Name | SHDN Stringing Block |
|---|---|
| Size | 750X110mm |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Material List | Aluimnum Alloy |
|---|---|
| Product Name | OPGW Self Gripping Clamps |
| Diameter | 15-17mm |
| Type | Wire Gripper |
| Weight | 5.6kg |
| Outer Diameter Of Sheave | 508mm |
|---|---|
| Inner Diameter Of Sheave | 408mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
| Width Of Sheaves | 75mm Or 100mm |
| Structure | Middle Steel Wheel,Others Nylon |
|---|---|
| Type | Overhead Cable Stringing Blocks |
| Outdiameter | 508x100mm Or 508x75mm |
| Material Of Sheaves | Nylon,Steel Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 60KN |
| Description | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Dia | Max 30mm |
| Capacity | 20KN-60KN |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
|---|---|
| Width Of Sheaves | 75mm |
| Out Diameter | 508mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 20-60KN |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Steel And Nylon |
| Model | SHDN660 SHSQN750 SHSQN822 SHWQN916 |
| Inner Size | 408,560, 640, 710, 800 Mm |
| Outside Dia | 508,660,750, 822, 916 Mm |
| Sheave Material | Nylon,Aluminum For Option |
|---|---|
| Model | SHD120X30 |
| Rated Load | 5KN |
| Conductor Size | LGJ25-70 |
| Weight | 1.5KG |
| Description | Overhead Cable Stringing Blocks |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Capacity | 40KN,60KN |
| Model | SHND 400*80 |
|---|---|
| Usage | Bundled Conductors |
| Approved | ISO |
| Application | Conductor Stringing Tools |
| Sheave Size | Customized |