| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheave | 1,3,5 |
| Application | Stringing Pullely |
| Rated Load | 40KN |
| Material | Nylon Sheave Or Aluminum |
| Sheave | Aluminum Alloy And Nylon |
|---|---|
| Type | Skyward And Hook |
| Max | 2T |
| Model Name | Stringing Blocks |
| Apply | Overhead Line |
| Type | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Size | 120x58mm |
| Application | Line Transmission |
| Pulley Wheel | Nylon Or Aluminum |
| Usage | Stringing |
| Name | Single Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | 10261-10274 |
| Usage | Transmission Line Skyward Stringing Blocks |
| Type | Conductor Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Type | 916 Mm Series |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Usage | 4 Bundles Conductors |
| Sheave | 1,3,5 |
| Sheave Material | Nylon Or Aluminum |
| Number | Five Or Customize |
|---|---|
| Sheaves | MC Nylon Or Steel Wheels |
| Usage | Stringing Line |
| Model | SHDN822 |
| Type | Stringing Blocks |
| Name | Conductor Block |
|---|---|
| Item | 10264 |
| Usage | In Site |
| Sheave Material | Nylon |
| Capacity | 20KN |
| Name | Cable Laying Tools Orifice Type Cable Protection Roller Cable Pulley |
|---|---|
| Application | Cable Protection |
| Weight | 6.7kg |
| Wheel | Nylon |
| Type | Bellmouth Roller |
| Max Suitable Conductor | LGJ630 |
|---|---|
| Sheave Size | 822X710X110mm |
| Material | Nylon, Steel Frame |
| Rated Load | 60KN |
| Weight | 118kg |
| Name | MC Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | SHDN |
| Feature | Stringing Pulley |
| Load Capacity | 20KN,40KN,60KN Or Customized |
| Application | Stringing Tools |