| Name | 660X110mmStringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Application | For Conductors |
| Usage | Aluminum Wheels Cable Roller |
|---|---|
| Type | Triple Cable Pulley Roller |
| Material | Aluminum |
| Application | Cable Through |
| Max | 130-200mm Diameter |
| Name | Helicopter Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10321-10329 |
| Model | SHDN508Z |
| Sheave | 1/3/5 |
| Packaging Details | Plywood Case |
| Material | Nylon Sheaves |
|---|---|
| Type | OPGW Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 660x110MM |
| Function | Tight Wire For Cable Wire Grip For OPGW |
|---|---|
| Material | Steel,Aluminum |
| Weight | 3.8kg / 4.6kg |
| Rated Load | 25-30KN |
| Type | Wire Rope Clip, Cable Wire Grip |
| Name | Bolted Type Cable Grip |
|---|---|
| Application | Optical Fiber Conductor Gripper |
| Using | Protect OPGW Cable |
| Max Radial | 20mm Diameter |
| Type | OPGW |
| Material | MC Nylon, Cast-steel Sheave |
|---|---|
| Item | Overhead Line Stringing Pulley |
| Name | Stringing Blocks |
| Conductor | Rubber Lined Aluminum Sheave |
| Size | SHD660 |
| Type | Clevis Or Hook |
|---|---|
| Wheel Material | Nylon |
| Sheave Size | 120*30 |
| Usage | Overhead Line Stringing Blocks |
| Weight | 2.1KG |
| Type | Swerve Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Item | 10231-10222 |
| Usage | Conductor Pulling |
| Sheave Material | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5-20kn |
| Material | Nylon Or Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120X30MM |
| Rated Load | 5KN |