| Product Name | Cable Tension Hydraulic Equipment |
|---|---|
| Item | 07181 |
| Max Tension | 2X35/1X70 |
| Dimensions | 4.4X2.1X2.6 |
| Continuous Tension | 2X30/1X60 |
| Name | Multiple Fission Conductor Lifter |
|---|---|
| Item No. | 19112-19119B |
| Model | ST25-2-ST320-8 |
| Rated Load | 2x12-8x40KN |
| Hook Slot Length | 60-160 |
| Material | Five Sheaves Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 660 Series |
| Name | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | 508X75mm |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Application | For Transmission Line |
| Usage | High Voltage |
| Name | SHDN Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Item | Stringing Block |
| Load Capacity | 40KN,60KN Or Customized |
| Sheaves | 1,3,5,7,9 |
| Usage | For Conductors |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 508x75MM |
| Material | Nylon Sheaves |
|---|---|
| Type | OPGW Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 660x110MM |
| Name | Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | 660X100mm |
| Wheel Number | 1,3,5,7 |
| Capacity | 20KN,40KN,60KN |
| Application | Transmission Line |
| Name | Multi-segment Type Conductor Wire Grip |
|---|---|
| Item No. | 13230L1-13231L |
| Model | SK35DP1 |
| Rated Load | 90-150KN |
| Diameter | 25-50mm |
| Name | Tandem Sheave Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHR-2.5 |
| Rated Load | 25KN |
| Weight | 9.5-11KG |
| Packaging Details | Plywood Case |