| Name | 916 Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10151-10153 |
| Model | SHDN 916 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 50-150KN |
| Name | Aerial Cable Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10228-21340 |
| Rated Load | 5KN |
| Weight | 2.7-12.5KG |
| Packaging Details | Plywood Case |
| Nominal Dia | 11mm |
|---|---|
| Usage | For Transmission Line |
| Conductor Material | Aluminum Alloy |
| Applications | Cranes, Elevators, Winches, Marine Rigging |
| Standard Compliance | ISO 2408, ASTM A1023 |
| Material | Pilot Wire |
|---|---|
| Application | Overhead Line Tranmission |
| Structure | Hexagon With 12 Strands |
| Diameter | 10-30mm |
| Item | Hexagon 12 Strands Galvanized Anti Twisting Steel Wire Rope Pilot Rope |
| Product Name | Anti Twist Braid Rope |
|---|---|
| Strands | 12,18mm |
| Type | Steel Rope |
| Advantage | Galvanized Teatment |
| Feature | Breaking Load High |
| Structure | Hexagon With 12 Strands |
|---|---|
| Application | Transmission Line Stringing |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Diameter | 9-30mm |
| Item | Anti Twisted Pilot Rope Hexagon With 12 Strands Galvanized |
| Product Name | Galvanized Steel Wire Strand |
|---|---|
| Application | Transmission Line |
| Composition | Hexagon With 12 Strands Or 18 Strands |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Warranty | One Year |
| Name | 916 Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHD |
| Sheave | 1-5 |
| Rated Load | 50-150KN |
| Weight | 51-200KG |
| Product Name | Anti-twisting Steel Rope |
|---|---|
| Structure | 12 Strands |
| Feature | Six Square |
| Surface | Galvanized |
| Material | Steel |