| Name | Tandem Sheave Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHR |
| Applicable | LGJ300-500 |
| Rated Load | 25KN |
| Weight | 9.5-11KG |
| Item No. | 19112-19119B |
|---|---|
| Model | ST25-2-ST320-8 |
| Rated Load | 2x12-8x40 |
| Hook Slot Length | 60-160 |
| Weight | 13-160KG |
| Model | 660 MM Stringing Block |
|---|---|
| Sheave | 1,3,5,7 |
| Rated Load | 60KN |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Weight | 150kg |
| Material | Nylon Or Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Blocks |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | Stringing Pulley Block |
| Rated Load | 60 KN |
| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheaves |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*100mm Stringing Blocks |
| Rated Load | 40KN |
| Item | Wire Rope Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Material |
| Application | Overhead Line |
| Sheave | 1,3,5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |
| Sheave Material | Nylon,Aluminum For Option |
|---|---|
| Model | SHD120X30 |
| Rated Load | 5KN |
| Conductor Size | LGJ25-70 |
| Weight | 1.5KG |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Outer Diameter | 508mm |
| Inner Diameter | 408mm |
| Width Of Wheels | 75mm Or 100mm |
| Usage | Transmission Line |
| Name | 660 Series Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHD |
| Sheave | 1-5 |
| Rated Load | 20-60KN |
| Weight | 30-110KG |
| Name | Double Drum Winch |
|---|---|
| Model | JJCS-50J |
| Power | 6.3-9KW |
| Speed | 2000-3600RPM |
| Weight | 280-700KG |