| Name | SHDN Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Load Capacity | 40KN,60KN Or Customized |
| Model | SHDN |
| Usage | For Conductors |
| Custom | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Wheel Size | 508*75 |
| Bundles | 2 Or 4 Lines |
| Wheel Number | Single |
| Diameter Of Sheaves | 508mm |
| Material | Aluminum Or Nylon Sheave |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Large Diameter Stringing Blocks |
| Warranty | One Year |
| Name | Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5 |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Usage | Overhead Line |
| Sheave Dimension | 508X408X75mm |
| Material | MC Nylon Sheaves |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley Blocks |
| Performance | Construction Works |
| Package | Wooden Packing, Steel Frame |
| Applicable Conductor Diameter | LGJ400 |
| Outer Diameter Of Sheave | 508mm |
|---|---|
| Inner Diameter Of Sheave | 408mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
| Width Of Sheaves | 75mm Or 100mm |
| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Application | Stringing,cable Construction |
| Sheave | 1 |
| Size | 508*100mm,408*100mm |
| Rated Load | 40KN |
| Item | Wire Rope Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Material |
| Application | Overhead Line |
| Sheave | 1,3,5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |
| Structure | Middle Steel Wheel,Others Nylon |
|---|---|
| Type | Overhead Cable Stringing Blocks |
| Outdiameter | 508x100mm Or 508x75mm |
| Material Of Sheaves | Nylon,Steel Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 60KN |
| Conductor Diameter | Up To 25mm |
|---|---|
| Width Of Sheaves | 75mm |
| Out Diameter | 508mm |
| Material Of Sheaves | Nylon Or Aluminum Alloy |
| Capacity | 20-60KN |