| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheaves |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*100mm Stringing Blocks |
| Rated Load | 40KN |
| Name | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Middle | Cast Steel Sheave |
| Sheave | 5 |
| Size | 508*100mm |
| Rated Load | 60KN |
| Name | Helicopter Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Size | Single 508mm |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Diameter Of Wheels | 660 |
| Number | 1,3,5,7 |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Power Transmission |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Outer Diameter | 508mm |
| Inner Diameter | 408mm |
| Width Of Wheels | 75mm Or 100mm |
| Usage | Transmission Line |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon,Steel Support |
| Load Capacity | 20KN,40KN,60KN |
| Application | Construction Site |
| Package | Wooden Case |
| Model | 508X75mm Conductor Block |
|---|---|
| Name | Single Stringing Blocks |
| Width | 75mm Or 100mm |
| Diameter | Up To 25mm |
| Application | Transmission Line |
| Description | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Dia | Max 30mm |
| Capacity | 20KN-60KN |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| Application | Stringing,cable Construction |
| Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 508x75MM |
| Name | 508 Stringing Blocks |
|---|---|
| Suitable For | Conductor ACSR400 |
| Material | MC Nylon Sheave,rubbered Aluminum Sheave |
| Size | 508*100mm Or Others |
| Rated Load | 60KN |