| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 60-120KN |
| Outside Diameter | 1160mm |
| Name | Stringing Block |
| Max Conductor Diameter | LGJ1250 |
| Material | Nylon Or Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120X30MM |
| Rated Load | 5KN |
| Item | Stringing Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheaves |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*100mm Stringing Blocks |
| Rated Load | 40KN |
| Item | Wire Rope Pulley Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon Material |
| Application | Overhead Line |
| Sheave | 1,3,5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |
| Material | Aluminum Or Nylon Sheave |
|---|---|
| Type | Stringing Pulley |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Large Diameter Stringing Blocks |
| Warranty | One Year |
| Name | Conductor Stringing Block |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Weight | Max 70kgs |
| Rated Load | 60KN |
| Applicable | LGJ400 |
| Description | Overhead Cable Stringing Blocks |
|---|---|
| Sheaves Diameter | 660mm |
| Inner Sheaves Diameter | 560mm |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Capacity | 40KN,60KN |
| Used | Large Diameter Block |
|---|---|
| Size | Customized |
| Rated Load | 60KN |
| Material | MC Wheel |
| Item | Nylon Wheels For Stringing Block |
| Nylon Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Item | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Single Sheave Stringing Blocks |
| Name | Large Diameter Stringing Block |
|---|---|
| Sheaves | 1,3 Or 5 |
| Material | Nylon Sheave Or Aluminum |
| Packing | Exported Standard |
| Suitable Conductor | ACSR630 |