| Product Name | Opgw Nylon Stringing Pulley |
|---|---|
| Application | Power Transmission Line |
| Capacity | 20KN |
| Model | OPGW Stringing Block |
| Site | Power Construction |
| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Sheave Size | 916*800*110mm,916*800*125mm |
| Max Conductor | LGJ720 |
| Rated Load | 50-150KN |
| Sheaves Numbers | 1-5 |
| Item | Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Application | Transmission Line |
| Sheave | 1-5 |
| Size | 508*75mm,508x100mm |
| Name | 916 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10151-10153 |
| Sheave | 1/3/5 |
| Rated Load | 50-150KN |
| Weight | 51-200KG |
| Wheel Size | 200*60mm |
|---|---|
| Material | MC Nylon |
| Name | Single Sheave Cable Hanging Pulley |
| Rated Load | 15KN |
| Funciton | Protect Cable |
| Name | Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5 |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Usage | Overhead Line |
| Sheave Dimension | 508X408X75mm |
| Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Model | 10171-10199 |
| Usage | ACSR Conductor |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25-500 |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Middle | Cast Steel Sheave |
| Number Of Sheave | 1-3 |
| Rated Load | 60-120KN |
| Outside Diameter | 660mm |
| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Applicable | Transmission Line Stringing Blocks |
| Usage | For Electric Equipment,Building Construction |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Sheaves Material | Nylon , Steel |
|---|---|
| Type | 660mm Series Large Diameter Stringing Block |
| Performance | Construction Works |
| Sheaves Size | 660*560*100mm, 660*560*110mm |
| Usage | Lifting |