| Name | 1160 Series Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10168 |
| Model | SHDN1160-SHSQN1160 |
| Sheave | 1/3 |
| Rated Load | 60-120KN |
| Name | Aerial Cable Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10228-21340 |
| Rated Load | 5KN |
| Weight | 2.7-12.5KG |
| Packaging Details | Plywood Case |
| Diameter | 660mm |
|---|---|
| Model | SHDN |
| Name | Stringing Pulley |
| Rated Load | 20-60KN |
| Material | MC Nylon |
| Name | Head Boards For Two Bundle Conductors |
|---|---|
| Item NO. | 17220-17226 |
| Model | SZ2-8 |
| Rated Load | 80-180KN |
| Sheave Width | 75-125mm |
| Name | Hoisting Tackle(Aluminum Sheave) |
|---|---|
| Item No. | 11301-11353 |
| Model | QHL1x1-QHL10x3 |
| Sheave | 1/2/3 |
| Rated Load | 10-100KN |
| Model | 660mm |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5,7,9 |
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Application | Telecom Site Construction |
| Terms | FOB,CIF,CFR |
| Name | Single Sheave Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10171-10199 |
| Model | SHD-120x30 |
| Applicable Conductor ACSR | LGJ25~500 |
| Rated Load | 5-20KN |
| Name | Grounding Wire Stringing BLock |
|---|---|
| Item No. | 10331-10344 |
| Model | SHT-120x35 |
| Sheave Size | 120x30-200x60 |
| Rated Load | 5-20KN |
| Name | High Speed Turning Block |
|---|---|
| Item No. | 12141-12143 |
| Model | THZ1-5/8/16/30 |
| Rated Load | 50-300KG |
| Diameter | 308-916mm |
| Name | Head Boards For Three Bundle Conductor |
|---|---|
| Item No. | 17228-17230 |
| Model | SZ3A-10 |
| Rated Load | 100-180KN |
| Weight | 114-142KG |