| Material | Nylon And Steel |
|---|---|
| Sheave Size | 822*710*110mm |
| Max Conductor | LGJ630 |
| Outside Diameter | 822mm |
| Type | Conductor Stringing Blocks |
| Material | MC Nylon, Cast-steel Sheave |
|---|---|
| Item | Overhead Line Stringing Pulley |
| Name | Stringing Blocks |
| Conductor | Rubber Lined Aluminum Sheave |
| Size | SHD660 |
| Product Name | Hoisting Block With Nylon Sheaves |
|---|---|
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With MC Nylon Wheel |
| Rated Load | 10-100KN |
| Weight | 1.8-13.2kg |
| Numbers Of Sheaves | 1-3 |
| Type | For Power Stringing Blocks |
|---|---|
| Usage | Large Diameter Stringing Pulley Blocks |
| Material | Nylon |
| Application | Overhead Line |
| Size | Customized |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Rated Load | 5-20kn |
| Sheave | One |
| Weight | 1.5-15kg |
| Warranty | One Year |
| Name | MC Nylon Wheel |
|---|---|
| Usage | For Stringing Blocks |
| Material | MC Nylon |
| Bearing | Ball Or Pin |
| Size | Customized |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Brand | Suntech In China |
| Sizes | Customized |
| Item | 10010 To 10060 |
| Model | 80x50 To 1160x130mm |
| Material | MC Nylon Sheaves & Steel |
|---|---|
| Name | 660X100 Mm Conductor Stringing Blocks |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Model | SHD660,SHS660,SHW660,SHDN660,ETC |
| Weight | 30-110kg |
| Name | SHDN Stringing Block |
|---|---|
| Size | 750X110mm |
| Load Capacity | 20KN-190KN |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Name | Aerial Helicopter Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave |
| Size | 508,660 Or Customized |
| Trade Terms | FOB,CIF,CFR,EXW |
| Application | For Helicopter |