| Type | Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHCN80X50A,SHCN120X58A |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5kn And 20kn |
| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Applicable | Transmission Line Stringing Blocks |
| Usage | For Electric Equipment,Building Construction |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Type | Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHCN80X50A,SHCN120X58A |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5kn And 20kn |
| Materials | Aluminum With Rubber Lined |
|---|---|
| Product Name | Pulley Block |
| Weight | 5kg For One Sheave |
| Application | Power Line |
| Service | Good After-sales Service |
| Material | Nylon,Aluminum |
|---|---|
| Type | Stringing Blocks |
| Application | Power Line |
| Product Name | ACSR Conductor Stringing Block |
| Size | 120*30-400*80mm |
| Material | Aluminum And Nylon, Aluminum Alloy With Rubber Lined |
|---|---|
| Type | Pulley Block |
| User | ACSR Conductor |
| Name | Stringing Blocks |
| Sample | Available |
| Applicable | Aluminum Pulley Sheave Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | Aluminum Sheave With Rubber Lined |
| Material | Aluminum,Rubber Lined |
| Performance | Durable, Corrosion Resistant |
| Size | 308*75mm And 408*80mm Or Customized |
| Type | Three Wheel |
|---|---|
| Material | Aluminum Wheel With Neoprene Lined |
| Name | Stringing Blocks With Neoprene Lined |
| Usage | Cable Transmission Line |
| Feature | Nylon Or Aluminum Rubber |
| Materials | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Stringing Blocks |
| Apply | Constructure Works |
| Use | Pulling Conductor |
| Weight | 25kg |
| Material | Nylon Sheave Or Steel Sheave |
|---|---|
| Type | Aerial Cable Stringing Block |
| Usage | Stringing Blocks |
| Max Applicable Cable | 80-200mm |
| Applicable | Transmission Line |