| Product Name | Cable Tensioner |
|---|---|
| Max Tension | 4X50/2X100 |
| Usage | Power Construction |
| Dimensions | 5.3X2.3x2.9m |
| Weight | 12000kg |
| Name | Head Boards For Four BUndle Conductors |
|---|---|
| Item No. | 17231-17239 |
| Model | SZ4A-13 |
| Sheave Width | 100-125mm |
| Weight | 139-150KG |
| Type | Conductor Lifter |
|---|---|
| Application | Lifting Wire |
| Conductor Material | Steel And Rubber |
| Conductor Type | Electrical Wire |
| Insulation Material | Rubber |
| Product Name | Head Boards For Four Bundle Conductors |
|---|---|
| Type | Running Board |
| Warranty | One Year |
| Weight | 82-150KG |
| Rated Load | 130-320KN |
| Product Name | Running Board For Two Bundle Conductors |
|---|---|
| Application | Line Construction |
| Rated Load(KN) | 80 |
| Applicable Tackle Width Of Wheel | 100,110 |
| Weight | 90 , 100 |
| Model | SZ4A |
|---|---|
| Name | Transmission Line Running Head Board |
| Working Load | Max 320 Kn |
| Function | Stringing Conductors |
| Quantity Of Conductors | 2,3,4,6 |
| Name | SHDN Conductor Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheave And Steel Support |
| Load Capacity | 40KN,60KN Or Customized |
| Model | SHDN |
| Usage | For Conductors |
| Trade Term | FOB,CFR,CIF |
|---|---|
| Name | Conductor Stringing Blocks |
| Conductor Diameter | Up To 30mm |
| Material | Nylon Wheels |
| Application | Transmission Line |
| Name | Conductor Pulley Block |
|---|---|
| Sheaves | 1,3,5 |
| Material | MC Nylon Sheave |
| Usage | Overhead Line |
| Sheave Dimension | 508X408X75mm |
| Product Name | Conductors Lifter |
|---|---|
| Power | Manual Operation |
| Material | Aluminium Alloy Steel |
| Capacity | 2*12-2*40KN |
| Advantage | Stable |