| Max Suitable Conductor | LGJ630 |
|---|---|
| Sheave Size | 822X710X110mm |
| Material | Nylon, Steel Frame |
| Rated Load | 60KN |
| Weight | 118kg |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Brand | Suntech |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Packaging Details | Exported Wooden Boxes |
| Name | Aluminum Pulley Block |
|---|---|
| Material | Aluminum With Rubber Lined |
| Dimension | Customized |
| Usage | Site Power |
| Apply | Conductor Pulling |
| Name | Conductor Block Pulley |
|---|---|
| Material | MC Nylon Sheaves And Aluminum Sheaves |
| Use | For Power Trasmission Line |
| Sheave Numbers | 1,3,5,7 |
| Item | Stringing Blocks |
| Name | Nylon Roller Wheel For Pulley Block |
|---|---|
| Size | Customize |
| Material | USA Imported Raw Material |
| Usage | Stringing Conductor |
| Bearing | Standard |
| Name | Aluminum Pulley Sheave |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Performance | Durable, Corrosion Resistant |
| Size | 80-1160mm |
| Weight | 0.4-50kg |
| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Applicable | Transmission Line Stringing Blocks |
| Usage | For Electric Equipment,Building Construction |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Item No. | 17131 |
|---|---|
| Modle | GXK-1 |
| Rated Load | 10KN |
| Weight | 0.15KG |
| Warranty | 1 Year |