| Type | Cable Pulley |
|---|---|
| Weight | 4.5-4.8KG |
| Range(mm) | 150 |
| Rated Load(KN) | 12 |
| Material | Aluminium Alloy |
| Name | Stringing Block Nylon Sheave Cable Pulling Pulley |
|---|---|
| Application | Stringing Blocks |
| Wheel Material | Nylon Or Aluminum To Customize |
| Bearing | Ball Bearing Or Pin Bearing To Choose |
| Item | Side Pulley Or Middle Pulley |
| Material | MC Nylon |
|---|---|
| Name | Cable Roller Guide |
| Apply | For Power Construction |
| Sizes | Customized |
| Parts | Bearings |
| Size | 408*80mm Stringing Block |
|---|---|
| Product Name | Triple Pulley Block |
| Width | 80mm Or Customize |
| Capacity | 40KN |
| Warranty | One Year |
| Materials | Aluminum With Rubber Lined |
|---|---|
| Product Name | Pulley Block |
| Weight | 5kg For One Sheave |
| Application | Power Line |
| Service | Good After-sales Service |
| Roller Material | Nylon |
|---|---|
| Product Name | Wire Pulling Roller |
| Cable Range | Less Than 150mm |
| Frame Structure | Steel Pipe |
| Usage | Undergound Cable Pulling |
| Material | Aluminum And Nylon |
|---|---|
| Name | Cable Pulling Roller |
| Range | 150mm |
| Structure | Steel Frame Supportor |
| Weight | 3.3-8.5kg |
| Frame | Bridge Roller |
|---|---|
| Weight | 4.8kg |
| Rated Load | 12kn |
| Range | <=150mm |
| Size | 160*165mm |
| Name | Nylon Wheels For Stringing Blocks |
|---|---|
| Type | For Conductor Stringing Block |
| Material | MC Nylon |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Dimension | 508x100mm |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Name | Ground Roller |
| Range | Less Than 150mm |
| Structure | Steel Pipe Support |
| Warranty | 1 Year At Least |