| Type | Skyward Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHCN80X50A,SHCN120X58A |
| Application | Transmission Line Stringing Block |
| Sheave | Nylon Or Aluminum |
| Rated Load | 5kn And 20kn |
| Name | Stringing Blocks |
|---|---|
| Material | Nylon Sheave Or Steel Sheave |
| Type | Single Sheave Stringing Block |
| Size | Customized |
| Packaging Details | Exported Cartons |
| Name | High Altitude Crimping Tool |
|---|---|
| Item No. | 16215-16211 |
| Model | SYG-100-SYX-150 |
| Maximum Compression | 100-150KN |
| Weight | 4.5-7.2KG |
| Name | Universal Stringing Block |
|---|---|
| Sheave Diameter | 178x76mm |
| Rated Load | 10KN |
| Weight | 4.3KG |
| Height | 95-159mm |
| Max Suitable Conductor | LGJ630 |
|---|---|
| Sheave Size | 822X710X110mm |
| Material | Nylon, Steel Frame |
| Rated Load | 60KN |
| Weight | 118kg |
| Name | 916 Series Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHDN916 |
| Sheave | 1-5 |
| Rated Load | 50-150KN |
| Weight | 51-200KG |
| Name | Skyward Three Purpose Stringing Block |
|---|---|
| Item No. | 10291 |
| Model | SHCS-2L |
| Rated Load | 20KN |
| Weight | 4.1KG |
| Name | Helicopter Stringing Block |
|---|---|
| Model | SHDN508Z |
| Sheave | 1-5 |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Plywood Case |
| Using | Adjustment ,Sagging |
|---|---|
| Rated Load | 80KN |
| Applicable Conductor | ACSR1120 |
| Advantage | Light Weight |
| Certification | ISO |
| Material | Aluminium Alloy Steel |
|---|---|
| Name | Aluminum Ladder Inspection Trolleys |
| Used For | Hanging Insulation Flexible Rope |
| Apply | Inspection Trolley |
| Height X Width | 1000x300mm |