| Material | Galvanized Steel Wire |
|---|---|
| Diameter | 18mm |
| Structure | Hexagon With 12 Strands |
| Length | 1000m In Reel |
| Breaking Force | 210kn |
| Steel Grade | Steel Wire Rope |
|---|---|
| Wire Dia | 18mm |
| Surface | Galvanized |
| Breaking Force | 210KN |
| Manufacturing Experince | 15 Years |
| Name | 20 MM ANTI TWISTING PILOT STEEL WIRE ROPE |
|---|---|
| Standard Length | 800 Or 1000 Meters Optional |
| Packing | With Reel |
| Breaking Force | 265kn |
| Surface | Galvanised |
| Product Name | Anti Twist Braid Rope |
|---|---|
| Strands | 12,18mm |
| Type | Steel Rope |
| Advantage | Galvanized Teatment |
| Feature | Breaking Load High |
| Product Name | Anti Twisting Steel Rope |
|---|---|
| Structure | 12 And 18 Strand |
| Packing | With Reel |
| Breaking Force | 64-172kn |
| Weight | 0.3-4.22 Kg/m |
| Jaw Opening | 1 Inch |
|---|---|
| Rated Load | 10~30kN |
| Applicable | 16~18mm |
| For | 16-18MM STEEL ROPE |
| Uses | Apply To Grip Anti-twisting Steel Rope. |
| Number Of Slinces | 9-15 |
|---|---|
| Product_Name | Come Along Clamp |
| Applicable | 16~18mm |
| Uses | Apply To Grip Anti-twisting Steel Rope. |
| Applicable Wire Diameter | 10-20mm |
| Model | SKG70N |
|---|---|
| Name | Cable Gripper |
| Diameter | 16-18mm |
| Weight | 8.0kg |
| Application | Transmission Line |
| Name | Dynema Rope |
|---|---|
| Diameter | 4-18mm |
| Linear Density | 9.31-186G/M |
| Sheath Diameter | 5.5-21mm |
| Break Foece | 16.6-296KN |
| Cable Diameter | 15-17mm |
|---|---|
| Color | Silver |
| Applicable Wire Diameter | 10-20mm |
| Uses | Apply To Grip Anti-twisting Steel Rope. |
| Applicable | 16~18mm |