| Steel Grade | Steel |
|---|---|
| Type | Galvanised |
| Application | Power Construction |
| Alloy Or Not | Non-alloy |
| Product Name | Anti Twisting Braided Steel Wire Rope |
| Application | Overhead Line Tranmission |
|---|---|
| Material | Steel Wire |
| Item | Hexagon 12 Strands Galvanized Anti Twisting Steel Wire Rope Pilot Rope |
| Struction | Hexagon With 12 Strands |
| Diameter | 10-30mm |
| Name | Anti-Twisting Braided Steel Rope |
|---|---|
| Item No. | 18117-18156 |
| Structure | 12 Strand/18 Strand |
| Diameter | 9-42mm |
| Breaking Force | >54->817KN |
| Sheath Diameter | 5.5-21mm |
|---|---|
| Usage | For Transmission Line |
| Construction | Multi-strand, Multi-layer |
| Application | Transmission Line Stringing |
| Single Bundle Diameter | 2.5-5mm |
| Function | Tension Stringing |
|---|---|
| Sheath Diameter | 5.5-21mm |
| Total Weight | 642kgs |
| Width | MAX 3100mm |
| Standard Compliance | ISO 2408, ASTM A1023 |
| Nominal Dia | 11mm |
|---|---|
| Usage | For Transmission Line |
| Conductor Material | Aluminum Alloy |
| Applications | Cranes, Elevators, Winches, Marine Rigging |
| Standard Compliance | ISO 2408, ASTM A1023 |
| Function | Tension Stringing |
|---|---|
| Sheath Diameter | 5.5-21mm |
| Wire Gauge | 9-30mm |
| Usage | For Transmission Line |
| Application | Transmission Line Stringing |
| Steel Grade | Steel Wire Rope |
|---|---|
| Wire Dia | 18mm |
| Surface | Galvanized |
| Breaking Force | 210KN |
| Manufacturing Experince | 15 Years |
| Name | 20 MM ANTI TWISTING PILOT STEEL WIRE ROPE |
|---|---|
| Standard Length | 800 Or 1000 Meters Optional |
| Packing | With Reel |
| Breaking Force | 265kn |
| Surface | Galvanised |
| Product Name | Anti Twist Braid Rope |
|---|---|
| Strands | 12,18mm |
| Type | Steel Rope |
| Advantage | Galvanized Teatment |
| Feature | Breaking Load High |