| Item | Plate Type Electric Cable Pulley Wheels |
|---|---|
| Size | 140*160 /160*165 |
| Weight | 4 - 5.1kg |
| Rated Load | 12 / 15 |
| Applicable Range Of Cable(mm) | Less Than 150 |
| Sheave Diameter | Φ160*165 |
|---|---|
| Name | Trench Roller |
| APPLICABLE CABLE(MM) | <=150mm |
| Weight | 4.5kg |
| Rated Load | 12kn |
| Name | Ending Block |
|---|---|
| Item No. | 12191-12193 |
| Rated Load | 30-80KN |
| Sheave Diameter | 140-160mm |
| Sheave Width | 36-56mm |
| Sheaves Width | 36-56mm |
|---|---|
| Material | Aluminum,nylon |
| Sheave Diameter | 140-180mm |
| Rated Load | 30-80kn |
| Packaging Details | Standard export package or as your requirement |
| Product Name | Underground Cable Pulling MC Nylon Cable Roller |
|---|---|
| Brand | Suntech Power |
| Application | To Protect Cables |
| Usage | In Site |
| Sizes | Customize |
| Materials | Aluminum Or Nylon |
|---|---|
| Name | Stringing Blocks |
| Apply | Constructure Works |
| Use | Pulling Conductor |
| Weight | 25kg |
| Material | Nylon Sheave And Steel Sheave |
|---|---|
| Type | Aerial Cable Stringing Block |
| Model | Stringing Blocks |
| Max Applicable Cable | 80-200mm |
| Applicable | Transmission Line |
| Sheave Material | MC Nylon |
|---|---|
| Applicable | Transmission Line Stringing Blocks |
| Usage | For Electric Equipment,Building Construction |
| Performance | Wear Reisistance, Durable, Corrosion Resistant,self -lubricating |
| Package | Carton Box Or As Client's Requirement |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Brand | Suntech In China |
| Sizes | Customized |
| Item | 10010 To 10060 |
| Model | 80x50 To 1160x130mm |
| Features | With Bearing |
|---|---|
| Product Name | Cable Roller Wheels |
| Application | Pulling Wires |
| Usage | Gound Construction |
| Sizes | 180*200mm |