| Application | Connect, Power Construction |
|---|---|
| Gender | Other |
| Material | Alloy Steel |
| Used | Connecting |
| Rared Load(KN) | 30-80 |
| Model | SLX-1-SL250Y |
|---|---|
| Item No. | 17121-17130 |
| Rated Load | 5-250KN |
| Weight | 0.2-8KG |
| Main Dia | 8-30mm |
| Nominal Dia | 11mm |
|---|---|
| Usage | For Transmission Line |
| Conductor Material | Aluminum Alloy |
| Applications | Cranes, Elevators, Winches, Marine Rigging |
| Standard Compliance | ISO 2408, ASTM A1023 |
| Function | Tension Stringing |
|---|---|
| Sheath Diameter | 5.5-21mm |
| Total Weight | 642kgs |
| Width | MAX 3100mm |
| Standard Compliance | ISO 2408, ASTM A1023 |
| Usage | For Transmission Line |
|---|---|
| Function | Tension Stringing |
| Width | MAX 3100mm |
| Breakage Tension | 100kN |
| Standard Compliance | ISO 2408, ASTM A1023 |
| Main Dia | 8-30mm |
|---|---|
| Model | SLX-1-SL250Y |
| Warranty | 1 Year |
| Rated Load | 5-250KN |
| Item No. | 17121-17130 |