| Diameter | 24mm |
|---|---|
| Application | Construction |
| Structure | Hexagon With 12 Strands |
| Breaking Load | 360KN |
| Standard Length | 1000m |
| Name | 20 MM ANTI TWISTING PILOT STEEL WIRE ROPE |
|---|---|
| Standard Length | 800 Or 1000 Meters Optional |
| Packing | With Reel |
| Breaking Force | 265kn |
| Surface | Galvanised |
| Specifications | 6mm To 24mm |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Type | Braided Rope |
| Model Number | Braided Nylon Rope |
| Product Name | Insulated Nylon Rope |
| Name | INsulated Nylon Rope |
|---|---|
| Diameter | 6-24mm |
| Break Force | 0.9-14KN |
| Linear Density | 20-318G/M |
| Packaging Details | Plywood Case |